Menu

            

5 adımda bebeğinizin neden sinirlenir?

5 adımda bebeğinizin neden sinirlenir?

Aç olduğunu düşündüğünü...

En zengin omega3 kaynağı bulundu

En zengin omega3 kaynağı bulundu

Amerika, Norveç ve Kana...

Makyaj sevdanız yüzünden kanser olmayın!

Makyaj sevdanız yüzünden kanser olmayın!

Denetimsiz olarak üreti...

Daha az uyuyan çok grip oluyor

Daha az uyuyan çok grip oluyor

Grip ve soğuk algınlığı...

Meme kanserine karşı 7 kırmızı besin

Meme kanserine karşı 7 kırmızı besin

Her 7 kadından birinin ...

Beyniniz için tüketmeniz gereken 13 besin

Beyniniz için tüketmeniz gereken 13 besin

İngiliz beslenme uzmanı...

Kahve tüketiminin zararlı olduğu durumlar

Kahve tüketiminin zararlı olduğu durumlar

Kahvenin birçok faydası...

Prev Next

Gebelikte hipertansiyon hastaları iyi takip edilmeli

Gebelikte hipertansiyon hastaları iyi takip edilmeli

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Deva Hazar, gebelikte görülen hipertansiyonun anne ve bebek hastalıkları ve ölümlerin en önemli nedenlerinden biri olduğunu ve hipertansiyon hastalarının iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Tansiyon değerleri

Normal gebelikte bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için kalp ve damar sisteminde önemli değişiklikler olduğunu, hamilelikte kalp hızı ve kalbin pompaladığı kan miktarının arttığını söyleyen Uz. Dr. Deva Hazar gebelikte küçük tansiyonun 20 mmHg’ye kadar düşebildiğini ve gebeliğin sonuna doğru tansiyon değerlerinin gebelik öncesi değerlerine döndüğünü belirtti.

Ortalama 10 gebeliğin 1-2’sinde gebelik hipertansiyonun görülebileceğinden bahseden Deva Hazar, “Gebelikte hipertansiyon 6 saat içinde yapılan iki ayrı ölçümde, kan basıncının yani tansiyon ölçümünün 14/9 üzerinde veya büyük tansiyonun 3 birimden, küçük tansiyonun 1 birimden yüksek ölçülmesi Gebelik Hipertansiyonu olarak kabul edilir” dedi.

Hangi gebelerde daha sık görülür

Bebek gelişmesinde gerileme, erken doğum ‘plasenta’ denilen anne ve bebek arasındaki hayati bağlantıyı sağlayan eş olarak da bilinen dokunun erken ayrılması, ani böbrek yetersizliği, hipertansiyon krizi gibi olayların anne ve bebeğe zarar vereceğini aktaran Uz. Dr. Deva Hazar kronik hipertansiyonun kontrol edilmesinin şart olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“İlk gebelerde, önceki gebelikte gebelik zehirlenmesi öyküsü olanlarda, gebelikten önce hipertansiyon öyküsü olanlarda, 35 yaş üstündeki gebelerde, çoğul gebelik durumlarında, şeker hastalarında yada böbrek hastalığı gibi hipertansiyon ve idrardan protein kaybedilen durumlarda, şişman gebelerde, kollagen doku hastalıkları, antifosfolipid sendromu, bağışıklık sistemi bozuklukları olan gebelerde tansiyon görülme riski artar. Gebelikleri boyunca çalışmak zorunda olan ve dinlenme fırsatı bulamayan anne adaylarında da risk yükselir”

Gebelik zehirlenmesi

Preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) tansiyon yükselmesinin meydana getirdiği normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmının vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına yol açtığını söyleyen Uz. Dr. Deva Hazar gebelik esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin haftada alınan 2 kilodan fazla kilo artışı olduğunu söyledi. Hazar: “ Gebelere hipertansiyon, yadapreeklampsi tanısı konursa gebe kesinlikle yatak istirahatı yapmalı. Mümkünse sol tarafına yatmalıdır. Bu şekilde idrar miktarının artması beklenir. 2 günde bir kez doktor kontrolü uygun olacaktır. Gerektiğinde doktor kararı ile hastaneye yatışı ve takibi olabilir” diye konuştu.

 

18 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık

BÖLÜMLER

KATEGORİLER

HAKKIMIZDA

SOSYAL MEDYA

Twitter
Facebook
Google+
Linkedin
Youtube
Instagram

YAYINLAR

Hacettepe
Numune Sağlık

YAZARLAR